Haber Detayı
09 Ekim 2017 - Pazartesi 10:59
 
Katalonya Başkanı Puigdemont ˮbağımsızlık ilanındanˮ geri adım atmıyor
Dünya Haberi
Katalonya Başkanı Puigdemont ˮbağımsızlık ilanındanˮ geri adım atmıyor

Katalonyaʹnın Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont, Katalonya televizyonu TV3ʹe verdiği röportajda, ˮBiz tek taraflı bağımsızlık ilanı olarak adlandırmıyoruz. Biz bağımsızlık ilanı diyoruz. Bu, yasamızda var ve yasanın dediğini uygulayacağız.ˮ dedi.

Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen referandum yasasına atıfta bulunan Puigdemont, yasada yer alan ˮReferandumun sonucunda evet çıkarsa resmi sonuçlar açıklandıktan 48 saat sonra bağımsızlık ilan edilir.ˮ maddesinin uygulanacağını savundu.

İspanya hükümeti ile uzun zamandır hiçbir diyaloglarının olmadığını belirten Puigdemont, ˮÇünkü onlar bu konuyu (bağımsızlık) konuşmak istemiyorlar. Hoşlarına gitsin veya gitmesin Katalonyaʹda olanlar gerçek. Milyonlarca kişi referandumda oy kullandı. Bu insanlar, geleceklerine karar vermek istiyorlar. Niye insanlar seferber oldu? İspanyol hükümeti başka ne konuşacağımızı sanıyor? Hepimiz samimi olmalıyız. Katalonyaʹyı konuşmalıyız.ˮ ifadelerini kullandı.

Bu arada Puigdemont, 10 Ekim Salı günü yerel parlamentolarında yapılacak genel kurul toplantısında bağımsızlık ilanıyla ilgili bir oylama olup olmayacağına ilişkin ayrıntı vermedi.

Bağımsızlık yanlısı sivil girişimlere öncülük eden Katalonya Ulusal Asamblesi (ANC) ise salı günü bağımsızlığın ilan edileceğini ileri sürdü. ANC Başkanı Jordi Sanchez, yaptığı açıklamada, ˮ1 Ekimʹde oy kullandık ve referandumu kazandık. Sonuç çok net oldu. Tek bir halkız. 10 Ekim Salı günü bağımsızlığı ilan edeceğiz.ˮ dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Katalonya, Başkanı, Puigdemont, ˮbağımsızlık, ilanındanˮ, geri, adım, atmıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı