Haber Detayı
12 Mart 2018 - Pazartesi 12:21
 
İstiklal Marşı’nın Kabulünün 97'nci yıl dönümü kutlandı
İstiklal Marşı'nın kabul edilmesinin 97'nci sene-i devriyesinde Van'da kutlamalar yapıldı.
Van Haberi
İstiklal Marşı’nın Kabulünün 97'nci yıl dönümü kutlandı

Van’ın Muradiye ilçesinde İstiklal Marşı’nın kabulünün 97'nci yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı. 

 

Programda konuşma yapan İlçe Kaymakamı Harun Yücel, İstiklal Marşı’nda belirtildiği gibi bu toprakların yedi düvele karşı savaşarak kazanıldığını vurgulayarak, "Başka bir ülkede bunu başaracak bir millet yoktur. Ama inanıyorum ki bu millet İstiklal Marşı ile değil, medeniyete katkılarıyla, büyük bir ekonomi olması ve büyük bir millet olarak adını duyuracaktır. Allah bu vatan, bu millet için canını veren, kanını döken tüm askerlerimize rahmet eylesin. Savaş koşulları altında yazılan ve derin bir telkin gücü barındıran İstiklal Marşı'nın sözleri, yaklaşık bir asırdır her okunuşunda Türk milletinin, bağımsızlık sevdasını güçlü bir şekilde dile getirmesine vesile oluyor” dedi. 


Lise öğrencileri tarafından İstiklal Marşı'nın kabulü ile ilgili tiyatro gösterimi ile devam eden program, daha önce düzenlenen ‘İstiklal Marşı’nı en güzel okuma’ yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi. 


Muradiye Kazım Karabekir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen törene, İlçe Kaymakamı Harun Yücel, İlçe Jandarma komutanı Binbaşı Murat Akyol, İlçe Emniyet Müdürü Muzaffer Murat Sönmez, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Durmuş, kamu kurum müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

 

Van'da İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma programı

 

Van’da Kazım Karabekir Anadolu Lisesi tarafından "12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü" çerçevesinde bir program düzenlendi. 


Van Devlet Tiyatrosunda düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ve öğrenciler tarafından Şair Mehmet Akif Ersoy'un şiirlerinin seslendirilmesi ile devam eden programda, Ömer Yurtsever isimli öğretmen günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Oratoryo ve tiyatro gösterisinin sunulduğu program, daha önce düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi. 


Programa Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Keskin, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, kurum amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 

 

Özalp’ta İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü

 

Van’ın Özalp ilçesinde, İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi. 


Özalp Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde düzenlenen etkinlik, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Özalp Ağabey Özbey Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Mahşuk Sönmezsoy'un, günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, Mehmet Akif Ersoy'un hayatıyla ilgili sinevizyon gösterisi sunuldu. Mehmet Akif Ersoy'un şiirlerinin okunduğu programda, ‘İstiklal Marşı'nın Doğuşu’ adlı oyun sahnelendi. İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ferhat Vardar, kurum amirleri, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı program, daha önce düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi. 

 

Başkale'de İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma programı

 

Van'ın Başkale ilçesinde, İstiklal Marşı'nın kabulünün 97'nci yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma etkinlikleri kapsamında tören düzenlendi. 


Başkale Tepebaşı İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonunda yapılan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından öğrencilere tarafından şiirler okundu, oratoryo gösterileri sunuldu. Slayt gösterimi ile devam eden program, daha önce düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi. 


Programa, Başkale Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekilli Abdulselam Öztürk, Cumhuriyet Savcısı Engin Kahraman, İlçe Jandarma Komutan Vekili Binbaşı Selman Belgin 4'üncü Hudut Tabur Komutanı Piyade Binbaşı Mehmet Köylü, İlçe Emniyet Müdürü Adil Metin, kamu kurum amirleri, STK temsilcileri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı. 

 

Bahçesaray’da İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü kutlandı

 

Van’ın Bahçesaray ilçesinde 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 97’nci yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle bir program düzenlendi. 


YİBO Konferans salonunda düzenlenen programa İlçe Kaymakamı Mehmet Özcan, kamu kurum ve kuruluş amirleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Günün anlam ve öneminin belirten konuşmaları ile başlayan programda şiirler okundu. Tiyatro gösterilerinin sunulduğu program, daha önce düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi. 

 

Çaldıran’da 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü

 

Van’ın Çaldıran ilçesinde ‘12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’ nedeniyle bir program düzenlendi. 


Yavuz Sultan Selim İlkokulu konferans salonunda düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlandı. Çaldıran İlçe Ortaokulu Müdürü Uğur Özet, günün anlam ve önemini belirten konuşmalarındın ardından şiirler okundu, tiyatro gösterileri sunuldu. Slayt gösterileri ile devam eden program, resim sergisinin gezilmesi ile sona erdi. 


Programa, Çaldıran Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Tekin Dundar, Cumhuriyet Savcısı Ercan Şaban, 1. Hudut Tabur Komutan Vekili Piyade Binbaşı Mahmut Yıldız, İlçe Emniyet Müdürü Korkmaz Polat, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mehmet Diki, kamu kurum ve kuruluş amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

 

Erciş’te İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı

 

Van’ın Erciş ilçesinde, İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma etkinlikleri kapsamında bir tören düzenlendi. 


Erciş Kaymakamlığı koordinesinde Sezai Karakoç İmam Hatip Ortaokulu tarafından çok amaçlı salonda ortaklaşa gerçekleşen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Erciş Sezai Karakoç İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Yüksel Zorlu’nun açılış konuşmasının ardından, öğrenciler tarafından etkinliğe özgü şiirler okundu. Erciş İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Kurbani Özdaş, Mehmet Akif Ersoy’un Mısır’da sürgün olduğu dönemde Erciş’te bulunan kızı ve damadına yazdığı 7 adet mektubu okuduktan sonra Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Mehmet Şirin Yaşar’a ‘safahat’ isimli eseri hediye etti. Ardından Hayal Dergisi Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Albayrak tarafından Şehit Rıdvan Çevik anısına hazırlanan istiklal Marşı videosunun gösterilmesi ile devam eden program, daha önce düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi. 


Programa Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Şirin Yaşar, Garnizon Komutanı Albay Kamil Tumba, AK Parti Erciş İlçe Başkanı Adnan Aydın, kamu kurum amirleri, STK temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı. 

 

Gürpınar’da İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü kutlandı

 

Van’ın Gürpınar ilçesinde ‘İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü’ kutlandı. 


Necip Fazıl Kısakürek Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma programı düzenlendi. BİST Kız YİBO Konferans Salonunda düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından konuşan Gürpınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Osman Doğramacı, çocuklara Mehmet Akif’in ruhunu üflemek gerektiğini belirterek, “Bizde hilal güneşten daha önemlidir. Çünkü bizde güneş beden, hilal de ruhtur. Ruhsuz bedenin bir anlamı olmadığı gibi, hilalsiz bir güneşin de anlamı yoktur. Bugün de bir hilal uğruna nice güneşler batıyor. Bugün Mehmet Akif günüdür. Mehmet Akif aslında bir Kur’an şairidir. İstiklalin ruhunu Kur’an’da görmüş bir şairdir. Onun yazmış olduğu eserlerde Kur’an’ı nakış nakış görürsünüz. Mehmet Akif, Çanakkale Mahşeri’ni anlattığı şiirde aslında Çanakkale’yi hiç görmemiş ama ruhunu çok net bir şekilde bizlere ifade ederek milleti akın akın İstiklal Savaşına davet etmiştir. Mehmet Akif bu ruhuyla aslında bizlere de bir ruh üfler. Eğer bizler o ruha sahip olamazsak bu vatana da sahip olamayız. Çocuklarımıza daha erken yaşta bu ruhu üflememiz gerekiyor. Bugün nice Mehmetçiğimiz, dünyanın her yerinden gelen ve sınırlarımızı haçlı seferlerindeki gibi kuşatanlara karşı ataları gibi karşılık vermektedir. Bizler bugün bir haçlı seferi ile karşı karşıyayız ve bu zihniyete karşı koyacak dünya üzerinde başka bir millet ve yürek de yok. Hilali yaşatma ruhu bizde olduğu sürece bu milletin karşında kimse duramaz” dedi. 


Konuşmalarında 15 Temmuz gecesine de değinen Kaymakam Doğramacı, “Eğer 15 Temmuz’daki cepheyi kaybetseydik, bugün Afrin, Membiç ve birçok yerde belki bu mücadeleleri yapmazdık ve bugün mücadele verdiğimiz teröristler Ankara, İstanbul, Van hatta Gürpınar’da olacaktı. O zaman hiç biriniz rahat uyuyamayacaktınız” ifadelerini kullandı. 


Şiirlerin okunduğu, tiyatro gösterilerinin sunulduğu programa, Gürpınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Osman Doğramacı’nın eşi Hatice Doğramacı, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Haluk Çakaroğlu, İlçe Emniyet Müdürü Şener Karaboğa, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Seçkin, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Van Telgraf
Etiketler: İstiklal, Marşı’nın, Kabulünün, 97'nci, yıl, dönümü, kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı