Haber Detayı
18 Aralık 2017 - Pazartesi 11:35
 
Dondurucu soğukta güreşçi develere idman
Akdeniz'de ve Ege'de güreşen ve bugüne kadar birçok şampiyonluk elde eden develer, Van'ın Başkale ilçesinin Albayrak Mahallesi'nde eğitiliyor.
Van Haberi
Dondurucu soğukta güreşçi develere idman

Albayrak Mahallesi’nde ikamet eden 52 yaşındaki 8 çocuk babası Cumhur Aybar; 35 deve, 300 küçük, 50 büyükbaş hayvanı ve 25 kaz ile çok sayıda tavuk ve hindisiyle bölgede hayvancılık yapıyor. Dedesinin başlattığı deve yetiştiriciliğine 2004 yılında başladığını dile getiren Aybar, kışın karlı arazide beslediği develerini güreşlere hazırlamak için idman yaptırdığını ifade etti. Aydın'ın İncirliova, Antalya'nın Kumluca, İzmir'in Torbalı, Mersin'in Silifke, Balıkesir'in Edremit ilçeleri ile Çanakkale'de düzenlenen deve güreşi yarışmalarına da her yıl düzenli olarak hazırladığı develerle katıldığını söyleyen Aybar, bugüne kadar birçok şampiyonluk da elde ettiğini kaydetti.
 

Çiftçiliği severek yaptığını ve daha önceleri devletten destek aldığını belirten Aybar, hayvan sayısını artırmak ve çiftliğini büyütmek için yetkililerden biraz daha destek beklediğini söyledi. Aybar, “Bölgemizde hayvancılığın bitmemesi için kendi çabalarımla direniyorum. Bende hayvan yetiştiriciliği hastalığı var. Her türlü hayvana bakıyorum. Burada sadece küçükbaş veya büyükbaş hayvanlarım yok. Bunların yanında 25 kaz, onlarca tavuk ve hindiye de bakıyorum. Tüm bunların yanında yaklaşık 80 kediye bakıyorum. Çiftliğimi büyütmek istiyorum. Bölgemizde hayvancılık mesleği sürmelidir. Devletimizin tarım ve hayvancılığa son dönemlerdeki desteği bizi teşvik etti, çiftlik kurduk. Çiftliğimi genişletmek istiyorum, işimize sarıldık ve inşallah bölgemize de örnek olacağız” diye konuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Yusuf Hamdi Akyüz
Etiketler: Dondurucu, soğukta, güreşçi, develere, idman,
Yorumlar
Haber Yazılımı